Zabór – weekend z tradycją


Wieś Zabór znajduje się w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, będąc jednocześnie centrum administracyjnym gminy o tej samej nazwie. Otoczona jest malowniczą Niecką Zaborską, blisko jeziora Liwno i zaledwie 5 km od rzeki Odry, zlokalizowana jest wśród rozległych terenów leśnych.

Lubuskie Centrum Winiarstwa

Położone między Łazem a Zaborem wzgórze, którego wysokość waha się od 67 do 105 m n.p.m., stało się w 2013 r. miejscem powstania największej gminnej winnicy w kraju. Jest to lokalizacja oddalona o zaledwie 12 km od Zielonej Góry. U stóp tego wzgórza zbudowano Ośrodek Winiarski Lubuskie, który został dostosowany do potrzeb turystów oraz promowania lokalnych tradycji winiarskich.

Ze względu na warunki klimatyczne, jest to jedno z najbardziej sprzyjających miejsc w regionie do uprawy winorośli. Na terenie obejmującym około 35 hektarów, trzynastu producentom win przydzielono grunty pod winnice. Pierwsze sadzenie miało miejsce w 2013 r., a w kolejnym roku posadzono ponad 40.000 krzewów winorośli. Wzgórze obsadzone winoroślą już teraz robi duże wrażenie, choć nie wszyscy producenci jeszcze zagospodarowali swoje parcele.

Winnica jest otoczona płotem, a jej tereny są dostępne do zwiedzania pod opieką właścicieli poszczególnych działek. Ośrodek Winiarski Lubuskie, będąc kluczowym punktem Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu, służy prezentacji różnych winnic, pasiek oraz innych atrakcji kulturowych i przyrodniczych regionu, a także tradycyjnych produktów, które są tu produkowane od wielu lat.

Imprezy kulturalne

  • Święto wina na przełomie maj czerwiec
  • Winobranie we wrześniu
  • Święto młodego wina w listopadzie

Lubuskie Centrum Winiarstwa
ul. Winiarska 1
Zabór