Świebodzin – weekend z wyciszeniem

Świebodzin to miasto i gmina usytuowane w sercu województwa lubuskiego. Jest strategicznym punktem komunikacyjnym Polski, leżącym na skrzyżowaniu kluczowych dróg: autostrady A2, łączącej Europę Zachodnią z Warszawą, oraz drogi ekspresowej S3 prowadzącej ze Świnoujścia na południe kraju. Dodatkowo przez Świebodzin przechodzi ważna magistrala kolejowa E-20. Geograficznie, miasto i gmina znajdują się w rejonie Pojezierza Lubuskiego.

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Świebodzina jest Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Wzniesiona w 2010 roku według projektu Mirosława Pateckiego, przedstawia Jezusa jako Króla Wszechświata. Pomnik ma łączną wysokość 36 m, z 33 m przypisanych do figury Jezusa i dodatkowe 3 m na pozłacaną koronę. Znajduje się on na sztucznym kopcu o wysokości 16,5 m, co daje łączną wysokość 52,5 m. Pomnik, ważący ponad 440 ton, jest inspirowany słynnym pomnikiem Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, ale jest od niego wyższy o 3 metry.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie to współczesna świątynia z lat 90. XX wieku i jedno z siedmiu sanktuariów w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Kamień węgielny pod jej budowę wmurowano w 1994 r., a kościół poświęcono w 1998 r.

Warto zobaczyć

  • Ratusz
  • Zamek
  • Obwarowania miejskie
  • Ławeczka Czesława Niemena

Urząd Miejski w Świebodzinie

ul. Rynkowa 2
66-200 Świebodzin