Szprotawa to urokliwe miasto w południowym Lubuskiem, w powiecie żagańskim. Położone jest 50 km od Zielonej Góry, 26 km od autostrady A4 i 60 km od granicy z Niemcami.
Charakteryzujące się malowniczym krajobrazem i bogactwem zabytków, Szprotawa leży na Równinie Szprotawskiej. Symbolikę koron, które otaczają gminę, odzwierciedlono w logotypie miasta, używanym w materiałach promocyjnych.
Historia Szprotawy sięga roku 1000, kiedy to w Iławie, obecnie zachodniej dzielnicy Szprotawy, doszło do spotkania Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III. Aby zgłębić historię tego miejsca, warto odwiedzić Muzeum Ziemi Szprotawskiej oraz Izbę Historii, która przechowuje najstarsze eksponaty, zdjęcia i dokumenty związane z przeszłością regionu.
Dla odwiedzających miasto przygotowano różnorodne trasy zwiedzania. Jednym z nich jest “szlak północny”, o długości około 50 km, który z pewnością zainteresuje turystów.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Pierwsze dokumenty odnoszące się do kościoła datują się na rok 1260. Początkowo była to niewielka kamienna konstrukcja, która została znacząco rozbudowana w XV wieku. Wnętrze kościoła zdobią elementy w stylu barokowym i regencyjnym. Na jednej ze ścian można zobaczyć płytę nagrobną Bertolda z Wierzbna, uważaną za najstarszą datowaną płytę nagrobną na Dolnym Śląsku (z roku 1316). Pod budowlą kryją się tajemnicze krypty oraz przypuszczalne podziemne korytarze.
Po rozbudowie w latach 1416-1424, kościół przyjął formę hali sześcioprzęsłowej z obejściem i pięciokątnym zakończeniem od strony wschodniej. Na północnej stronie wyróżnia się wieża, kaplica N.M.P. oraz zakrystia, natomiast od południa znajdują się kolejne kaplice. W sąsiedztwie kościoła stoi dawna siedziba zakonu magdalenek, które zostały tu sprowadzone w 1314 roku przez księżną Mechtyldę z Bytomia Odrzańskiego. Po konfiskacie majątku zakonnego przez Prusy w 1810 roku, w budynku klasztornym powstała szkoła rzemieślnicza. Po wielu modyfikacjach, budynek stracił pierwotny, stylowy wygląd.
Warto zobaczyć:
- ratusz
- mury obronne z XIV wieku
- baszta przy kościele ewangelickim
- brama Żagańska – miejska, siedziba Muzeum Ziemi Szprotawskiej
- kościół pw. św. Andrzeja Apostoła
- kościół pw. Bożego Miłosierdzia
- kościół ewangelicki pod wezwaniem Zbawiciela
- klasztor magdalenek z XVII wieku
- cmentarz żydowski z połowy XIX wieku