Kostrzyn nad Odrą – weekend z historią

Kostrzyn nad Odrą to miasto położone tam, gdzie Warta wpada do Odry. W jego sercu kryje się wyjątkowe miejsce: Muzeum Twierdzy Kostrzyn, usytuowane na terenie historycznego Starego Miasta. To, co kiedyś było tętniącym życiem centrum, po 1945 roku na wiele lat stało się pejzażem zniszczeń.

Spacerując po ścieżkach dawnego miasta, mijamy ślady dawnych kamienic, zamku czy kościoła. W tych samych okolicach zachowały się również fortyfikacje tej twierdzy, która jest najstarszą twierdzą bastionową w Polsce. Jej budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XVI wieku, a przez lata była wielokrotnie modernizowana i była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych.

Miasto Kostrzyn

Brama Berlińska

Stanowiła jedno z trzech wejść do miasta i była kluczowym elementem umocnień twierdzy Kostrzyn. W jej wnętrzach, dostępnych dla zwiedzających bez opłat, prezentowane są cenne zabytki odkryte na terenie Starego Miasta Kostrzyn i jego okolic.

Bastion Filip

To jeden z trzech nienaruszonych bastionów twierdzy Kostrzyn, a jednocześnie jedyny dostępny do zwiedzania.

Wystawa Memento Küstrin

Jest to inauguracyjna ekspozycja Muzeum Twierdzy Kostrzyn w jego nowym miejscu. Jej celem jest przybliżenie odwiedzającym codzienności mieszkańców Kostrzyna sprzed 1945 roku.

Usługi przewodnickie

Kostrzyńska Starówka skrywa fascynujące historie. Niegdyś tętniące życiem Stare Miasto z zamkiem, ratuszem czy kościołem parafialnym miało swój niepowtarzalny charakter. Wojenne zniszczenia sprawiły, że przez prawie pół wieku pozostawało w zapomnieniu. Obecnie ruiny starych budynków, brukowane ulice i odrestaurowane fragmenty twierdzy przypominają o dawnej świetności Kostrzyna. Choć można zwiedzać te miejsca na własną rękę, warto skorzystać z wiedzy przewodników, którzy ożywią historię tych miejsc.

Lekcje Żywej Historii

Muzeum, dążąc do przybliżenia historii w atrakcyjny sposób, oferuje również Lekcje Żywej Historii, które pozwalają na głębsze zrozumienie przeszłości.

Muzeum Twierdzy
Kostrzyn nad Odrą
ul. Graniczna 1
66-470 Kostrzyn nad Odrą